„Prinášame Svetlo Do Života“

Vinná Pivnica – Andrej Vrabel

[slideshow_deploy id=’3202′]

 

Vinná Pivnica – Ivan Uporský

[slideshow_deploy id=’3208′]

 

Objekt:

Vinné pivnice – Veľká Tŕňa

Investor:

Andrej Vrabel

Ivan Uporský

Dátum realizácie:

Apríl 2017

 

Použité produkty

   

       ELYPSO 1,5W                                          MEANWELL LPH-18-12

 

  • 6x Elypso 1,5 / 1,5W / Teplota chromatičnosti: 6500K
  • 9x Elypso 1,5 / 1,5W / Teplota chromatičnosti: 3000K
  • 1x MeanWell LPH-18-12/ 18W / Napájanie (output): 12V DC

 

Realizácia

         Osvetlenie tokajských vinných pivníc sa pre nás stalo obrovskou výzvou, nakoľko osvetliť takéto pivnice dlho-trvácnym svetlom nie je až tak jednoduché ako by sa mohlo zdať. Veľkým nepriateľom bežných svetelných zdrojov a ich kabeláže je hlavne vysoká vlhkosť, ktorá dokáže bežnú žiarovku znehodnotiť do pol roka, čo sa týka LED žiaroviek a žiariviek je to dokonca o niečo skôr. Študovaním týchto podmienok sme miestnym vinárom navrhli svietidlá, ktoré v týchto podmienkach majú reálnu šancu vydržať svietiť aj po dobu niekoľkých rokov.

         Špeciálne LED moduly sa dajú využiť nielen vo svetelnej reklame ale aj pri osvetľovaní priestorov ako sú tieto vinné pivnice, kde sú podmienky naozaj náročné. Výhodou LED modulov a samozrejme ich napájacích zdrojov je vysoký stupeň ochrany IP65 až IP67. Skutočne izolácia je v tomto prípade veľmi dôležitá a tak aj samotné káblové spojky musia dodržiavať vysokú izolačnú schopnosť. Veríme, že toto riešenie je skutočne dlhodobé a majiteľom vinných pivníc bude slúžiť aj niekoľko rokov.

 

Popis objektu

        Tokajské pivnice sa nachádzajú v časti obce Veľká Tŕňa na Pivničnej ulici, kde vinári z občianskeho združenia uchovávajú svoje vinné klenoty. Pivnice sú v hĺbke aj niekoľkých desiatok metrov a vďaka ideálnej vlhkosti, víno dostáva tak ideálne podmienky pre dozretie v dubových sudoch. Steny týchto pivníc tvorí sopečný tuf do ktorého je hĺbenie pomerne nenáročné avšak jeho pevnostné vlastnosti sú skutočne obdivuhodné. Práve sopečný tu udržiava vysokú vlhkosť v týchto pivniciach, ktorá sa pohybuje okolo 90% a preto nič kovové tu veľmi dlho nevydrží.

www.tokajskepivnice.sk